نحوه اتصال کابل آلومینیوم به مس

در اکثر مواقع، برای اتصال کابل آلومینیوم به مس از اتصال بی متال کابل استفاده می‌شود. به طور مثال، برای اتصال کابل آلومینیوم در شینه های مسی، از نوع فشار ضعیف اساسا از کابلشوی بی متال مدل dtl_2 به صورت پیچ و مهره استفاده می‌کنند.

برای اتصال کابل آلومینیوم به مس، ابتدا کابل آلومینیوم درون لوله ی داخلی کابلشو قرار دارد و به واسطه ی یک پرس مناسب با سایز قالبی که مرتبط با سایز کابل و کابلشو است، پرس می‌شود. پس از پرس آن، سوراخ کابلشو در سمت ورودی وزوه دار شینه مسی قرار می‌گیرد و از طریق پیچ و مهره محکم خواهد شد. 

نکته ی مهم این است که، جنس قسمت ورودی کابل آلومینیوم، با خلوص بیشتر از ۹۹.۵٪ خواهد بود. همچنین، جنس قسمتی که در آن تجهیزات به مس اتصال می‌یابند، با خلوص بیشتر از ۹۹.۹٪ است.

 • امروزه به تکنولوژی اتصال مس به آلومینیوم، جوش اصطکاکی می‌گویند.

فواید اتصال ‌کابل آلومینیوم به مس

برای بیان فواید اتصال کابل آلومینیوم به مس می‌توان به تک فلزی بودن قطعات و همچنین؛ غیر قابل دستیابی بودن آن اشاره کرد. اتصال این دو کابل با یکدیگر، حدود ۳۰ الی ۵۰ درصد، سبک وزن تر از مس است و حدود ۳۰ الی ۵۰ درصد ارزان تر از آن‌ها می‌باشد. به بیان ساده تر، مقرون به صرفه تر خواهد بود.

موف چیست؟

موف بیمتال, برای اتصال دو سیم یا کابل به یکدیگر، به قطعه ای به نام موف نیاز است. موف یا همان دوراهه، بین دو کابل اتصال محکمی به وجود می‌آورد. همانطور که در مقالات بالا خواندید، برای اتصال سیم ها به موف می‌توان از پرس کردن، از پیچ و یا لحیم استفاده کرد. البته، استفاده از نوع پرسی مرسوم تر است. اینکه، برای متصل کردن کابل به یکدیگر از چه نوع موف استفاده شود، به جنس و سطح مقطع کابل هایی که می‌خواهیم به هم دیگر متصل کنیم، بستگی دارد.

موف ها در اندازه های مختلفی تولید می‌شوند. همچنین، برای انتخاب موف مناسب ابتدا باید به سایز کابل ها توجه کنید و با انواع مختلف موف و کاربردهایشان آشنا شوید. موف ها از نظر جنس به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 1. موف مسی: هرگاه بخواهیم کابل هایی را توسط موف به یکدیگر متصل کنیم و این کابل ها از جنس مس باشند، باید از موف های مسی استفاده کنیم.
 2. موف آلومینیومی: هنگامی که هر دو کابل، از جنس آلومینیوم باشد، از موف های آلومینیومی استفاده خواهد شد.
 3. موف های بیمتال: برای اتصال کابل آلومینیوم به مس، باید از موف های بیمتال استفاده کنیم‌. این دو فلز، طی فرآیندی به نام جوش، اصطکاکی بسیار محکم به یکدیگر منتقل خواهند کرد. به طوریکه در موقع پرس شدن، در دو طرف هیچ آسیبی و یا حفره ای در آن ایجاد نخواهد شد. پس از جوش خوردن و مس، سوراخ هایی جهت ورود کابل ها در دو طرف مقابل ایجاد می‌شود.موف بیمتال,

هنگام اتصال دو کابل با جنس های متفاوت مانند اتصال کابل آلومینیوم به مس در دو راهه ی بیمتال، کابل مسی به قسمت مسی وارد می‌شود و کابل آلومینیومی نیز در قسمت آلومینیومی قرار خواهد گرفت.

وسط موف های بیمتال مسدود هستند. به همین دلیل، انتقال به صورت مستقیم بین دو سیم غیرهمسان صورت نمی‌گیرد. پس عبور جریان تنها از طریق موف امکان پذیر است.

کاربرد اتصال کابل آلومینیوم به مس

کابل آلومینیوم، کابل مسی، نحوه اتصال کابل آلومینیوم به مس, خرید کابل آلومینیوم,اتصال این دو کابل، کاربرد گسترده ای در لوله های حرارتی، مخازن، وسایل الکترونیکی، وسایل ارتباطی، مبدل های حرارتی و همچنین، در تجهیزات حمل و نقل دارند. در جاهای خشک می‌توانید از اتصال کابل آلومینیوم به مس استفاده نمایید. زیرا، اگر تحت تاثیر رطوبت قرار بگیرند، ممکن است باعث آتش سوزی شود. همچنین، در این اتصالات از تماس مستقیم کابل آلومینیوم و مسی خودداری کنید. زیرا این فلزات با یکدیگر ناسازگارند پس بهتر است برای اتصالات از وسایل تخصصی مانند کابلشوهای بیمتال و راه هایی که در این مقاله خواندید، استفاده کنید.

سخن آخر

در این مقاله با نحوه اتصال کابل آلومینیوم به مس آشنا شدید. شما عزیزان می‌توانید انواع کابل آلومینیوم را با بهترین کیفیت از طریق این سایت مشاهده نمایید و سپس کابل آلومینیوم مورد نظرتان را انتخاب کنید و از فروشگاه سیم و کابل تهران خریداری نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما از طریق شماره های زیر اقدام نمایید.

 02133531164 – 09393775478– 02133531087

آدرس: تهران لاله زار جنوبی، روبروی پاساژ بوشهری، کوچه باربد، پاساژ باربد، پلاک 3

 

نظر دهید

   پاسخ دهید

   سیم و کابل تهران
   Logo