چگونه سیم و کابل کواکسیال قطع شده را وصل کنیم؟

کابل هم محور یا همان کابل کواکسیال کاربرد زیادی در انتقال اطلاعات و داده ها دارد. به همین دلیل، هرگونه خرابی و یا قطعی این کابل، باعث ایجاد تاثیرات مخربی می‌شود. از این رو، فروشگاه سیم و کابل تهران در این مقاله قصد دارد تا شما را با کابل کواکسیال آشنا کند. همچنین، می خواهیم به روش‌های وصل کردن کابل کواکسیال قطع شده بپردازیم.

به دلیل اینکه، اگر کابل کواکسیال آسیب ببیند و یا بریده شود، شما عزیزان بتوانید آن را با هزینه ی کمتری نسبت به خرید کابل کواکسیال نو تعمیر کنید و آن را مجددا وصل نمایید.

کابل کواکسیال

کابل کواکسیال, خرید سیم و کابل, سیم و کابل,

 

 

به طور کلی، کابل های کواکسیال یا همان ( هم محور) از یک رسانا در یک پوشش نارسانا تشکیل شده اند. هر کدام از این دو قسمت، با یکدیگر در یک پوشش نازک رسانا قرار می‌گیرند تا انعطاف این سیم‌ها افزایش یابد و همچنین نویزهای محیطی را حذف کنند. نکته قابل توجه این است که در نهایت هر سه قسمت، درون پوششی از عایق قرار خواهند گرفت.

کاربرد و مشخصات کابل کواکسیال

مهم ترین و اصلی ترین کابل برای نصب ماهواره‌ها، اینترنت، تلویزیون کابلی و دستگاههای دی وی دی، کابل کواکسیال نام دارد. همچنین؛ از کابل های کواکسیال برای انتقال داده های محافظت شده استفاده می‌شود. کابل کواکسیال با نام RG_59 و یا با نام‌های اختصاری RG_6 در بین مردم معروف است. برای حمل سیگنال های با فرکانس بالا، از این کابل استفاده می‌شود. کابل کواکسیال، به گونه ای طراحی شده است که می‌تواند از سیگنال ها در مقابل تداخل های الکترومغناطیسی، به راحتی محافظت به عمل آورد. 

کاربردهای دیگر کابل کواکسیال،عبارتند از: کابل تلویزیون، رسانه های رادیویی، دوربین مداربسته، سیستم های کابل زیر دریا و تجهیزات ویدیویی.

انواع کابل کواکسیال

 1. کابل RG_6: برای تلویزیون و ماهواره
 2. کابل RG_11: مورد استفاده در مسافت‌های طولانی و ساختمان های مرتفع
 3. کابل RG_59: قابل استفاده برای دوربین مداربسته
 4. کابل RG_60: تلویزیون هایی که از کیفیت تصویر بالایی برخوردارند.

نحوه وصل کردن کابل کواکسیال با استفاده از چسب حرارتی

ابتدا برای وصل کردن کابل کواکسیال، باید ظاهر کابل را بررسی کنید. این بدین معناست که، اگر کابل آسیب جدی ندیده باشد، کافی است با استفاده از چسب حرارتی آن را به راحتی بچسبانید.

برای اتصال کابل کواکسیال، ابتدا باید عمق کابل را به طور کامل بررسی نمایید. زیرا اگر فقط عایق دچار آسیب دیدگی شده باشد و بخش های داخلی آن سالم باشد، باید با یک قلم موی رنگ، چسب حرارتی را به آرامی بر روی سطوح آسیب دیده پخش کنید. پس از اینکه این کار را به طور کامل انجام دادید، کابل را کنار بگذارید و اجازه دهید تا کابل کواکسیال به طور کامل خشک شود.

نکته: اگر قسمت آسیب دیده به تلویزیون وصل می‌شود بهتر است آن قسمت را تعویض نمایید.

نحوه اتصال دو کابل کواسیال

در این روش، وصل کردن کابل کواکسیال کمی پیچیده تر می‌باشد. زیرا، روش دوم مخصوص زمانی است که کابل آسیب جدی دیده باشد. به همین دلیل، تعمیر این کابل، طولانی تر خواهد بود. ابتدا باید جریان برق را با دقت بالایی قطع کنید و سپس کابل را بیرون بکشید. پس از آن، با استفاده از کاتر و یا چاقو، روکش پلاستیکی خارجی را در دو سر کابل قطع شده به طول تقریبی ۷ میلی متر شکاف دهید.

بعد از آن، پوشش پلاستیکی را برگردانید تا سیم و غلاف زیرین آشکار شود. همچنین؛ غلاف عایق فلزی کابل را جدا کنید‌ و پوشش پلاستیکی شفاف داخلی را برش دهید سپس از سیم اتصال خارج نمایید. پس از انجام این کار، برای برقراری اتصال دوباره، این دو سیم را به یکدیگر بپیچید تا اتصال دوباره برقرار شود. برای اینکه دو سیم بهتر و محکم‌تر به یکدیگر بپیچد، توصیه ما به شما استفاده از لحیم کاری است.

 • به یاد داشته باشید که طول بخشی از سیم که لخت کرده اید باید ۷ سانتی متر باشد. 
 • نکته ی قابل توجه این است که رطوبت نباید وارد بخش های برش زده شود. به همین دلیل، مقداری از گریس سیلیکون را روی سرهای عایق که برای وصل کردن کابل کواکسیال، قطع کردید بزنید. 
 • بخش هایی را که از پوشش بیرون آمده است را چسب بزنید.

تعمیر کابل کواکسیال با استفاده از گریس سلیکون

ابتدا پوشش پلاستیکی را از قسمتی که کابل قطع شده، به اندازه ی ۲.۵ سانتی متر برش دهید و سپس جدا کنید. پس از آن به سراغ سیم های مسی به هم بافته شده بروید و آن ها را از هم جدا کنید. تا جایی که ممکن است در نزدیکی پلاستیک سیاه برش بزنید. پس از آن فویل فلزی را از روی عایق بردارید. سپس عایق پلاستیکی شفاف را با دقت در امتداد لبه ی روکش سیاه پلاستیکی برش دهید و بیرون بکشید.

پس از انجام این کار شما نیاز به گریس کاری دارید. همانند روش قبل با استفاده از گریس سیلیکون، دور عایق ها را درزگیری کنید. انجام این کار باعث افزایش طول عمر کابل خواهد شد. پس از گریس کاری، سیم اتصال مسی را از سوراخ فیش عبور بدهید و سپس به سر کابل پیچ کنید. سیم و کابل کواکسیال را طوری کوتاه کنید تا اندازه ی آن با لبه های فیش به طور کامل مماس شود. 

برای اینکه سیم اتصال راحت تر به پورت های کواکسیال وارد شود، بهتر است که سیم اتصال را با زاویه ی ۴۵ درجه ببرید. مرحله ی پایانی، مرحله ی چسب کاری خواهد بود. محل اتصال کابل و فیش را با چسب برق بپیچید تا مانع نفوذ رطوبت شود.

نظر دهید

   پاسخ دهید

   سیم و کابل تهران
   Logo