تشخیص سیم و کابل اصل با تقلبی


امکان اینکه تشخیص سیم و کابل اصل با تقلبی برایتان دشوار باشد، وجود دارد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با چند شیوه ی مطمئن آشنا کنیم تا دیگر هیچ نگرانی‌ای هنگام خرید سیم و کابل خود نداشته باشید. زیرا، تشخیص ندادن آن باعث خسارت‌های زیان آور می‌شود و پرهزینه خواهد شد.

راه های تشخیص سیم و کابل اصل با تقلبی

 • برای تولید کابل، از مس به عنوان هادی جریان الکتریسیته استفاده می‌کنند. شما می‌توانید با برش زدن سطح مقطع سیم از وجود مس باخبر شوید. البته در برخی مواقع نیز تولید کنندگان از ترکیبات دیگر مانند آلومینیوم برای کابل برق استفاده می‌کنند تا بتوانند قیمت محصول را تا حدودی پایین تر بیاورند. 
 • یکی دیگر از راه های تشخیص کابل اصل از تقلبی، نگاه کردن به برند حک شده بر روی کابل و بسته بندی آن است. از وجود علامت استاندارد، نام و علامت تجاری سازنده و شماره پروانه بر روی سیم و کابل اطمینان حاصل نمایید. با ارسال کد ده رقمی مربوط به پروانه تولیدی استاندارد شرکت سازنده، به شماره پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ از اصل بودن سیم و کابل خود مطمئن شوید.
 • در کابل های با کیفیت، همواره عایق سیم به راحتی از هادی جدا خواهد شد. 
 • پس از برش دادن سطح مقطع سیم، باید هادی جریان مسی را در مرکز مشاهده کنید‌‌ تا به استاندار بودن سیم پی ببرید.

سیم و کابل, تشخیص سیم و کابل اصلی با تقلبی, سیم و کابل استاندارد,

عدم مرکزیت هادی در سیم باعث بیرون زدگی رشته‌ها، ایجاد پارگی در عایق و روکش خواهد شد. همچنین؛ پس از گذشت زمان، با عبور جریان و گرم شدن هادی به از بین رفتن هادی کمک خواهد کرد.

 • پس از برش دادن سطح مقطع کابل، قطر عایق در اطراف هادی باید یکسان باشد. در غیر این صورت، شما در حال خرید کابل برق تقلبی هستید. 
 • زیاد بودن قطر روکش کابل و عایق سیم دلیلی بر کیفیت بالا نخواهد بود. زیرا برخی از تولید کنندگان وزن هادی را کم می‌کنند و به جای آن اقدام به قطور کردن روکش خواهند کرد تا خریداران نتوانند به درستی سیم و کابل اصل را از تقلبی تشخیص دهند و فریب بخورند. شما می‌توانید باز هم با یک برشی صاف، از نسبت سطح مقطع هادی به سطح مقطع عایق و روکش مطلع شوید. 
 • در مجاورت با رطوبت، اکثر هادی ها دچار اکسید شدن خواهند شد. مس و آلومینیوم که جزو فلزاتی مهم در ساختمان هادی سیم و انواع کابل ها هستند، اگر دچار اکسید شوند به رنگ مشکی تغییر رنگ می‌دهند و سطحی زبر و مات پیدا خواهند کرد. با این روش تشخیص سیم و کابل اصل با تقلبی آسان تر خواهد شد. 
 • یکی دیگر از راه های تشخیص سیم و کابل اصل با تقلبی، مشاهده ی سطح ظاهری سیم و کابل است. زیرا، ظاهر سیم و کابل باید صاف و فاقد برآمدگی یا فرورفتگی باشد. این روش با لمس سطح سیم و کابل و یا به صورت چشمی قابل تشخیص خواهد بود.

سیم و کابل, تشخیص سیم و کابل اصلی با تقلبی, سیم و کابل استاندارد,

 • اتصالات پیوندی در هادی باعث افزایش چشمگیر حرارت و ذوب کردن عایق و همچنین افزایش مقاومت نقطه ای می‌شود. این اتصالات، در عایق رشته های کابل هم موجب کم شدن مقاومت عایق و بروز اتصالی یا آتش سوزی خواهد شد‌. یکی دیگر از علت های وجود برآمدگی و یا فرورفتگی هایی که در سطح ظاهری سیم و کابل پدید می‌آید، وجود اتصالات پیوندی است.
 • عایق و روکش نامرغوب، دارای استقامت کمی می باشد. به همین علت، در اثر هرگونه تنش مکانیکی و هنگام کابل کشی، این عایق ها دچار پارگی خواهند شد. این امر در اکثر مواقع باعث برق گرفتگی، آتش سوزی و اتصالی می‌شود.
 • رایج ترین نوع عایق در سیم و کابل، pvc نام دارد. برای تشخیص سیم و کابل اصل با تقلبی و اینکه آیا در این سیم و کابل ها از عایق پی وی سی استفاده شده است یا خیر باید به این نکته توجه کنید که عایق و روکش در سیم و کابل غیر استاندارد به راحتی با دست کنده خواهد شد و حتی با ناخن می‌شود قسمتی از آن را خراشید و جدا کرد. اگر این اتفاق بیفتد به این معناست که عایق و روکش سیم و کابل غیر اصل است.

سیم و کابل, تشخیص سیم و کابل اصلی با تقلبی, سیم و کابل استاندارد,

 

 • رایج ترین فلز در صنعت سیم و کابل، مس می‌باشد‌. به همین دلیل هادی مس باید از مس خالص نرم شده یا همان آنیل شده باشد. 
 • همچنین سطح مس باید شفاف و براق باشد و رشته های مس نباید سیاه باشند( اکسید نشده باشد) و همچنین؛ از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشد. 

سیم و کابل, تشخیص سیم و کابل اصلی با تقلبی, سیم و کابل استاندارد,

روش های دیگر تشخیص سیم و کابل اصل با تقلبی

 • استفاده از CAA به جای استفاده از مس. اگر از CAA استفاده شود، مغزی رشته‌های هادی به رنگ سفید هستند. 
 • استفاده از مس در سیم و کابل، به طوری که کمتر از حد مجاز باشد.
 • کمتر بودن طول سیم، نسبت به طول عنوان شده بر روی برچسب محصول.

سخن اخر

در این مقاله با راه های تشخیص سیم و کابل اصل با تقلبی آشنا شدید. فروشگاه سیم و کابل تهران، قصد دارد با استفاده از بهترین و مرغوب ترین مواد اولیه ممکن، محصولات خود را با بالاترین کیفیت به مشتریان گرامی ارائه دهد. فروشگاه سیم و کابل تهران ارائه دهنده ی انواع سیم و کابل، پایبندی و تلاش برای تولید محصولات با کیفیت، جلب رضایت مشتریان، تنوع محصولات و ارتباط سریع را افتخار برای خود و ارزش بیشتر برای مشتریانش می‌داند.

جهت مشاوره و خرید انواع سیم و کابل می‌توانید از طریق شماره های زیر با کارشناسان ما در تماس باشید.  تلفن تماس: 02133531164 – 09393775478– 02133531087

نظر دهید

   پاسخ دهید

   سیم و کابل تهران
   Logo