مواد اولیه سیم و کابل برق چیست؟ و کدام بهتر است؟

سیم و کابل‌ها دارای نوع‌های گوناگونی هستند که هر کدام از آن‌ها کاربرد خاصی را به خود اختصاص داده‌اند. سیم و کابل برق از جمله انواع آن بوده که به منظور رساندن انرژی و برق به هر نوع مناطقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر نوع کابلی دارای مواد اولیه‌ای است که سازندگان آن باید از مواد با کیفیت و مرغوبی استفاده کنند.

این سیم و کابل از دو قسمت مجزا بنام‌های هادی و عایق تشکیل و ساخته شده که وظیفه بخش نخست مدیریت و هدایت جریان برق و وظیفه بخش دوم جلوگیری کردن از بروز هرگونه نشت جریان برقی است. در صورتی که شما هم نیاز به سیم و کابل برق دارید، می‌توانید به فروشگاه سیم و کابل تهران مراجعه کرده و نیاز خود را برطرف کنید.

در ادامه به مطالب بیشتری در مورد مواد اولیه سیم و کابل برق می‌پردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

فلز های مورد استفاده در ساخت سیم و کابل برق کدامند؟

سیم و کابل, سیم و کابل برق,

تولید و ساخت سیم و کابل برق از مسائل حائز اهمیتی بوده که سازندگان باید مواد با کیفیتی را درون آن‌ها بگنجانند. در ساخت سیم و کابل، فلزات نقش مهمی را ایفا می‌کنند و به همین سبب باید در تولید آن‌ها دقت زیادی داشت. همانطور که گفتیم سیم و کابل برق از دو بخش هادی و عایق تشکیل شده است. بخش هادی اهمیت زیادی در انتقال جریان برق داشته و به همین دلیل از فلزات بسیاری در ساخت آن استفاده شده است.

هر کدام از این فلزات به نوعی کاربرد داشته و دارای عملکرد متفاوتی هستند. در ادامه به معرفی و بررسی فلزات به کار رفته در بخش هادی سیم و کابل برق می‌پردازیم.

فلز مس

از جمله فلزاتی که در بخش هادی سیم و کابل برق استفاده می‌شود، فلز مس بوده که دوام و مقاومت بالایی دارد. این فلز میزان وزن کمی داشته و به شکلی طراحی و تولید شده که بتواند در هر نوع شرایط آب و هوایی دوام داشته باشد. میزان ناخالصی‌های مس نسبت به سایر فلزات کم بوده و این علت سبب محبوب شدن و بهتر بودن این فلز نسبت به بقیه فلزات شده است.

فلز آلومینیوم

این فلز نیز یکی از فلزات مورد استفاده در کابل برق بوده که میزان قیمت کمی دارد. وزن کم آن سبب محبوب شدنش شده که البته یکی از عیب‌های آن، این است که در برابر تغییرات شرایط آب و هوایی دوام بالایی ندارد. فلز آلومینیوم معمولا در خطوط هواپیمایی قابل استفاده بوده و کمتر در سایر مکان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که این موضوع سبب استفاده کم آن شده است.

مزیت آلومینیوم و مس برای هادی کابل برق

این دو فلز دارای کاربرد بسیاری در حوزه برق هستند که وجود آن‌ها مسئله مهمی به شمار می‌رود. در زمان های قدیم از فلز نقره برای جریان برق استفاده می‌شد که به دلیل بالا رفتن هزینه آن، افراد تصمیم به استفاده از فلز مس گرفتند. مس نسبت به آلومینیوم از مقاومت بالا و هزینه کمی برخوردار است و این موضوع سبب شده که بیشتر از آلومینیوم استفاده شود.

این دو فلز مزیت‌های بسیاری دارند که هر کدام به نوعی در نحوه عملکرد سیم و کابل برق تاثیرگذار هستند. از مزیت‌های آن می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • دارای مقاومت و پایداری بالا در مقابل تغییر شرایط آب و هوایی
 • میزان انعطاف پذیری بالا
 • امکان شکل پذیری
 • قیمت پایین آلومینیوم نسبت به مس

فروشگاه سیم و کابل تهران از چندین چند نوع سیم و کابل برخوردار است که افراد می‌توانند بسته به نیاز خود از آن کمک بگیرند.

اجزا و تجهیزات سازنده سیم برق

سیم و کابل, سیم و کابل برق,

 

سیم برق از جمله سیم‌های پرکاربردی است که جزو مهم‌ترین تجهیزات برقی به حساب می‌آید. با توجه به گفته‌های مطالب بالا سیم مورد استفاده در جریان برق از دو قسمت هادی و عایق تشکیل شده که هادی به شکل رسانا ساخته شده و می‌تواند جریان برق را از خود رد کند. ولی درمقابل عایق ماده‌ای به شکل پلیمر است که این وسیله با پیچیدن دور هادی، امکان حفاظت از آن را دارد.

اجزا و تجهیزات سازنده کابل برق

کابل برق نیز از لوازمات حائز اهمیتی بوده که از سه قسمت هادی، عایق و روکش تشکیل شده است. هادی که قسمت زیرین بوده و می‌تواند جریان برق را از خود انتقال دهد. عایق نیز لایه وسطی بوده و از هادی کابل در برابر خطرات و آسیب‌ها حفاظت می‌کند.

روکش نیز لایه بیرونی کابل برق به حساب می‌آید که از هادی و عایق در مقابل عوامل فیزیکی و خطراتی که ممکن است رخ دهد، محافظت می‌کند. روکش‌ها انواع مختلفی دارند که برخی به صورت مقاوم در مقابل آتش سوزی و برخی هالوژن فری هستند.

سایر مواد اولیه سیم و کابل برق

سیم و کابل, سیم و کابل برق,باید بدانید که هادی، عایق و روکش از جمله مواد اصلی هستند که در ساخت سیم و کابل برق مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما به غیر از این موارد، نمونه‌هایی نیز وجود دارند که جزو مواد اصلی نبوده ولی در ساخت سیم و کابل برق نقش دارند. سایر مواد تشکیل دهنده این وسیله عبارت است از:

 • کابل‌های شیلد دار
 • نوارهایی با شکل کاغذی
 • کابل زره دار
 • روکش‌های ضد آب
 • و…

تمامی این مواد جزو لوازماتی هستند که در تشکیل و ساخت سیم و کابل برق نقش دارند. به صورت کلی می‌توان گفت: این وسیله از مواد اولیه بسیاری ساخته شده که هر کدام از این مواد دارای تاثیرات بسیاری روی منتقل کردن جریان برق به مناطق گوناگون هستند.

برای ساخت سیم و کابل برق انجام چه مراحلی نیاز است؟

ساخت سیم و کابل برق اهمیت بسیاری داشته که باید توسط افراد ماهر و کاربلدی انجام بگیرد. انجام این کار از مراحل زیادی برخوردار بوده که هر یک را باید طبق اصول و قوانین موجود انجام دهید. به این صورت خواهید توانست سیم و کابل برق درست و بدون ایرادی بسازید. مراحل ساخت آن‌ها به شکل ذیل است:

 1. استخراج کردن فلزهای مورد نیاز و ساخت لایه هادی
 2. اکستروژن و مرحله تاب
 3. عایق بندی فلزات
 4. روکش کشیدن روی مواد
 5. کراسلینگ
 6. بسته بندی سیم و کابل‌های برق

این 6 مرحله تنها مراحل اصلی ساخت آن بوده و مراحل زیادی برای این کار وجود دارد.

سخن پایانی

سیم و کابل برق از جمله تجهیزات کاربردی به شمار می‌آید که دارای مواد تشکیل دهنده زیادی است. مواد اولیه به کار رفته در سیم و کابل برق از مرغوبیت و کیفیت بالایی برخوردار هستند که با استفاده از آن‌ها، می‌توان کابل‌های برق بسیاری را تولید و روانه بازار کرد. به این صورت استفاده از آن به منظور تامین کردن برق، امری ضروری بوده و افراد می‌توانند با به کار گیری فلز مس، سیم و کابل کاملی بسازند.

فلز مسی نسبت به سایر مواد اولیه بهتر بوده که رتبه بالایی نیز دارد. فروشگاه سیم و کابل تهران با برخورداری از چندین سال سابقه درخشان، ارائه کننده انواع سیم و کابل‌ است. در صورتی که مایل به خریداری سیم و کابل برق هستید، می‌توانید از این فروشگاه خریداری کنید.

امیدواریم از مطالب بیان شده لذت برده باشید و توانسته باشیم اطلاعات مفیدی درباره سیم و کابل برق در اختیارتان گذاشته باشیم.

جهت خرید سیم و کابل و یا برای مشاوره با کارشناسان فروشگاه سیم و کابل تهران، با شماره های زیر تماس بگیرید.

02133531164 – 09393775478– 02133531087

نظر دهید

   پاسخ دهید

   سیم و کابل تهران
   Logo